17 Серпня 2018

П’ятий рік поспіль виробництво електроенергії на АЕС збільшується

Глобальне виробництво електроенергії на АЕС в 2017 році збільшилося п’ятий рік поспіль, взявши планку в 2506 ТВт*год., відповідно до нового звіту Всесвітньої ядерної асоціації. Асоціація стверджує, що ядерна галузь націлена на досягнення найближчих цілей програми «Гармонія».

У звіті Асоціація деталізує досягнення у виробництві та будівництві за попередній рік. Крім того, в доповіді представлено п’ять тематичних досліджень, у яких розповідається як один з найстаріших енергоблоків з ядерною установкою, що експлуатується, досяг 100% коефіцієнта готовності, про перезапуск двох реакторів в Японії та будівництво й експлуатацію трьох нових реакторних установок у Китаї, РФ та Південній Кореї. 

Наприкінці 2017 року загальна потужність 448 працюючих ядерних реакторів становила 392 ГВт, що на 2 ГВт більше порівняно з кінцем 2016 року. До мережі було підключено чотири нових реактора, загальною потужністю 3373 МВт. Загальна кількість реакторів, що знаходяться на етапі будівництва, протягом 2017 року скоротилася на два до 59. Були зупинені п’ять реакторів, два з яких не виробляли електроенергії протягом декількох років, загальною потужністю 3025 МВт. 

Середній час будівництва в 2017 році склав 58 місяців, що менше ніж в 2016 році (74 місяці), і дорівнює найнижчому середньостроковому часу будівництва, досягнутому у 2001-2005 роках. 

Середній коефіцієнт використання встановленої потужності світової атомної енергетики в 2017 році становив 81%, зберігаючи високу доступність (понад 80%, яка забезпечується з 2000 року, порівняно з КВВП 60% на початку 1980-х років). «Загалом, високий коефіцієнт використання встановленої потужності є відображенням хорошої експлуатаційної ефективності», – повідомляє Всесвітня ядерна асоціація. «Тим не менш, в деяких країнах зростає тенденція роботи ядерних реакторів у режимі маневрування, що призведе до зниження річних коефіцієнтів використання встановленої потужності»

Асоціація відзначила відсутність значної тенденції у зміні ефективності ядерних реакторів згідно з віком установки, тобто середній коефіцієнт встановленої потужності реакторів за останні п’ять років не зазнав суттєвих змін, незалежно від їх віку. 

Агнета Райзінг (Agneta Rising), генеральний директор Всесвітньої ядерної асоціації, заявила, що «стала енергетика майбутнього неможлива без ядерної енергії. Нам потрібні всі низьковуглецеві джерела енергії для досягнення спільних цілей, однією з яких є ціль програми «Гармонія», що передбачає збільшення потужностей ядерної енергетики для покриття 25% світового попиту на електроенергію до 2050 року»

Мета програми «Гармонія» потребуватиме потрійного збільшення потужностей ядерної генерації від сучасного рівня. До цього часу потрібно буде побудувати близько 1000 ГВт нових ядерних потужностей, щоб досягти цієї мети. 

«Багато що має бути зроблено для досягнення мети «Гармонії», але вже досягнуто значного прогресу як з точки зору глобальної ефективності ядерних енергетичних установок, так і введення нових потужностей АЕС», – розповідає пані Райзінг. «У 2015 і 2016 рр. було введено в експлуатацію майже 10 ГВт нових ядерних потужностей, більш ніж 3,3 ГВт було підключено до електромережі в 2017 році. Проте в 2018 та 2019 роках заплановано введення в експлуатацію більше ніж 26 ГВт нових ядерних потужностей, що задовольнятиме план першого п’ятирічного періоду програми»

Вона додала: «Темпи нарощування потужностей, необхідних для досягнення мети «Гармонії», мають прискоритися протягом найближчого десятиліття, а в кінці кінців досягти в середньому 33 ГВт нових ядерних потужностей, що додаватимуться щороку. Потрібно діяти, щоб це прискорення відбулося»

Всесвітня ядерна асоціація визначила три напрямки дій для досягнення цього: створення рівних умов на ринках електроенергії, створення гармонізованих регуляторних процесів та ефективна парадигма безпеки. 

За матеріалами World Nuclear News.