4 Лютого 2023

Відбувся фінал Всеукраїнського конкурсу рефератів «Ядерна енергія і світ»-2022

1 лютого 2023 року відбувся фінал Всеукраїнського конкурсу рефератів «Ядерна енергія і світ»-2022.

Конкурс, який вже багато років поспіль проводиться Українським ядерним товариством у партнерстві з українськими атомними електростанціями, з закладами вищої освіти атомного спрямування, а також з провідними компаніями та організаціями ядерної галузі, має на меті залучення школярів і молоді до поглиблення та популяризації знань про ядерну енергетику, ядерну фізику, підтримку обдарованої молоді, яка прагне розширити свій світогляд стосовно ядерної галузі в Україні та світі та допомогу у профорієнтації для учнів старших класів.

Конкурс «Ядерна енергія і світ» стартував ще наприкінці 2021 року, коли було оголошено про його початок, та мав завершитися весною 2022 року. На жаль, через повномасштабне військове вторгнення російської федерації в Україну, проведення конкурсу було призупинено на невизначений термін. Перший етап конкурсу вдалося завершити лише наприкінці 2022 року. Попри непрості умови проведення відбіркових етапів, фіналісти цьогорічного конкурсу представляли Рівненську та Хмельницьку АЕС ДП «НАЕК «Енергоатом», міста Вінниця та Львів, організаторами першого етапу в яких виступили Вінницький Національний Технічний Університет та Національний університет «Львівська політехніка».

Крім учнів старших класів шкіл, ліцеїв та гімназій, свою роботу представив учень 5 класу з міста Львів, Назарій Попович, який щиро захоплюється ядерною тематикою та виявив бажання виступити із своїм рефератом поза конкурсом.

На жаль, через об’єктивні обставини не змогли долучитися до участі школярі з міста Южноукраїнськ, Енергодар, Харків, Іванків та прилеглих територій через відсутність можливості проведення відбіркового етапу у цих містах.

Партнерами фіналу конкурсу, які не вперше підтримують Українське ядерне товариство у проведенні наукових, освітніх заходів та проектів для молоді, стала компанія «Енергобезпека Груп» (ES Group) – один із провідних постачальників технологій та обладнання, інжинірингових та сервісних послуг для підприємств атомної і теплової енергетики, газової промисловості. ES Group реалізує проєкти на енергетичних об’єктах України та країн Європи, у своїй роботі керується слоганом «Інжиніринг високих стандартів».

До проведення фіналу конкурсу у складі компетентного журі долучилися представники провідних підприємств, організацій та закладів вищої освіти атомної галузі. Роботи конкурсантів оцінювали Валерій Туз, професор кафедри атомних електричних станцій і інженерної теплофізики теплоенергетичного факультету НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; Олександр Мазурок, PhD, технічний директор ТОВ «Енергобезпека Груп» (ES Group); Євген Малий, к. ф.-м. н., науковий співробітник відділу радіаційної фізики Інституту ядерних досліджень НАН України, голова Ради молодих вчених ІЯД НАНУ; Костянтин Сімейко, завідувач сектору дослідження опроміненого графіту відділення ядерної та радіаційної безпеки Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, заступник голови Ради молодих вчених при відділенні фізико-технічних проблем енергетики НАН України; Данило Лавренов, к. політ. наук, виконавчий секретар Українського ядерного товариства, директор департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення ДП «НАЕК «Енергоатом».

В рамках загальної тематики учасники в своїх роботах взяли для розгляду теми за різними напрямами: від дослідження активної зони ядерного реактора (Сергій Белінський, с. Берездів, Хмельницька обл.) до можливостей використання атомної енергії для цифрових енергетичних станцій та систем (Віктор Килюх, м. Вараш) та питань балансування в електроенергетичній системі з атомними електричними станціями (Андрій Комар, м. Вінниця).

Також в рефератах конкурсанти торкнулися питань, пов’язаних із новими реаліями, в яких зараз доводиться працювати українській ядерній галузі, спробували проаналізувати вплив військової агресії та воєнних дій на території України на роботу атомних електростанцій та підприємств галузі (Софія Кузьменко, м. Шепетівка, Наталя Баран, м. Львів).

Традиційно роботи також були присвячені такій важливій темі, як безпека АЕС (Виговська Валерія, м. Вараш; Марчук Лілія, м. Львів), місцю атомної енергетики у світових економіках та тенденціям її розвитку (Олександр Бондарєв та Ростислав Кошурніков, м. Вінниця), а також впливу атомної енергетики на довкілля (Карина Бойко, м. Вараш).

Переможцями Всеукраїнського конкурсу рефератів «Ядерна енергія і світ»-2022 стали:

1 місце – Карина Бойко, 11 клас, Вараський ліцей №3, м. Вараш, Рівненська обл.;

2 місце – Анастасія Власюк, 8 клас, Судилківський ліцей, с. Судилків, Хмельницька обл.;

3 місце – Валерія Виговська, 11 клас, Вараський ліцей №3, м. Вараш, Рівненська область;

Заохочувальне місце – Марія Соболь, 10 клас, Львівська академічна гімназія, м. Львів.

Члени журі високо оцінили зусилля, які  учасники конкурсу доклали у процесі роботи над рефератами.

На початку фіналу, бажаючи учасникам успішного захисту робіт, професор кафедри атомних електричних станцій і інженерної теплофізики теплоенергетичного факультету НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Валерій Туз зазначив, що сьогодні українські заклади вищої освіти зацікавлені у тому, щоб попри різноманіття напрямів для подальшого навчання у сучасному світі, молодь робила вибір на користь такої базової сфери для економіки держави, як атомно-енергетична галузь. «А участь у конкурсах технічного спрямування є хорошим підгрунтям для попереднього ознайомлення з цією галуззю», –  зазначив Валерій Туз.

Вітаючи переможців конкурсу технічний директор компанії «Енергобезпека Груп» (ES Group) Олександр Мазурок відзначив, що учні на правильному шляху, якщо включають до своїх інтересів такі складні теми, як сфера ядерної енергії, не бояться брати участь у подібних конкурсах, вчаться знайомитися з новою інформацією, опрацьовувати її та презентувати свої напрацювання для інших. «Раджу старшокласникам розглянути для себе можливість навчання у технічних закладах вищої освіти. Адже компанії, які працюють у атомній галузі завжди потребуватимуть нових молодих кваліфікованих працівників. Чекаємо всіх у сфері атомної енергетики, адже це доволі широка сфера для можливої професійної діяльності».

Науковий співробітник відділу радіаційної фізики Інституту ядерних досліджень НАН України, голова Ради молодих вчених ІЯД Євген Малий подякував усім учасникам за чудові виступи і презентації, за актуальність вибраних тем та за якісну підготовку. «Дуже приємно було бачити таку активну молодь, адже вони – наше майбутнє. Дуже добре, до цей конкурс зміг відбутися навіть у такий складний для України час: бойові дії, відключення електроенергії. Але всі мали змогу виступити. Дуже сподобалися деякі роботи, у яких було проведено експерименти. Заохочуємо всіх здобувати технічну або природничу освіту в українських вищих навчальних закладах, а після закінчення вишів чекаємо вас в аспірантурі наукових установ відділення ядерної фізики та енергетики НАН України», – зазначив Євген Малий.

Виконавчий секретар ГО «УкрЯТ» Данило Лавренов висловив подяку усім учасникам конкурсу рефератів, організаторам відбіркових етапів та фіналу та нагадав, що Українське ядерне товариство і його відокремлені підрозділи проводять й інші наукові й освітні заходи, просвітницькі проекти для молоді, та закликав учасників не зупинятися на досягнутому, а продовжувати реалізовувати себе у цьому напрямі. «Буду дуже радий бачити вас всіх у майбутньому серед наших колег, які працюють, навчаються, досліджують у сфері ядерної енергетики, ядерної науки, ядерної фізики», – зазначив Данило Лавренов. Усі переможці та учасники конкурсу вже найближчим часом отримають дипломи про участь, а також цінні призи та подарунки, які будуть передані організаторам відбіркового етапу для урочистого вручення.

Віктор Килюх, фіналіст від Рівненської АЕС
Сергій Белінський, фіналіст від Хмельницької АЕС
Андрій Комар, м. Вінниця, фіналіст від ВНТУ
Олександр Бондарєв, м. Вінниця, фіналіст від ВНТУ
Ростислав Кошурніков, м. Вінниця, фіналіст від ВНТУ
Софія Кузьменко, фіналіст від ХАЕС
Лілія Марчук, фіналіст від НУ “Львівська політехніка”
Наймолодший учасник – Назарій Попович, 5-ти класник з міста Львів, виступив з рефератом поза конкурсом