27 Квітня 2023

Відбулася міжнародна панель «Ядерна енергетика України: відновлення та розвиток» в рамках INUDECO 2023

27 квітня в рамках Восьмої Міжнародної конференції «Проблеми зняття з експлуатації об’єктів ядерної енергетики та відновлення навколишнього середовища» INUDECO 2023 Українським ядерним товариством було проведено міжнародну панель «Ядерна енергетика України: відновлення та розвиток».

Під час Міжнародної панелі УкрЯТ з доповідями виступили Максим Шевчук, Державне агентство України з управління зоною відчуження України; Максим Савельєв, Інститут проблем безпеки АЕС НАН України; Дмитро Стельмах, ДСП ЧАЕС; Юрій Фомічев, Славутицька міська рада; Норберт Молітор, Plejades GmbH; Марк Железняк, Університет Фукушіма, Пол Дікман, Голова комітету із закордонних справ – Американське ядерне товариство, Світлана Красинська, Массачусетський технологічний інститут.

У своїх доповідях спікери панелі торкнулися не лише трагічних подій, що відбулися  у 1986 році на Чорнобильській АЕС та наслідків, до яких вони призвели, але й тої небезпечної ситуації, з якою стикнулася атомна енергетика та промисловість в умовах повномасштабної війни рф проти України.

Представник ДАЗВ Максим Шевчук доповів про наслідки російської окупації для Зони відчуження, зокрема про оцінку цих збитків, про плани з відновлення територій та підприємств після руйнувань та мародерства їх військами рф, а також про потужну підтримку від міжнародних партнерів у цій діяльності.

Максим Савельєв з Інституту проблем безпеки АЕС НАН України розповів про діяльність провідної наукової установи, яка надає науково-технічну підтримку всіх робіт, пов’язаних з перетворенням об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, а також виконує роботи, пов’язані з підвищенням рівня безпеки енергоблоків АЕС України.

Дмитро Стельмах, представник Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», проаналізував у своїй доповіді питань безпеки атомних електростанцій під час бойових дій.

Юрій Фомічев, мер міста Славутича, розповів про важливість роботи підприємств атомно-промислового комплексу для життя міста та прагнення зберігати тісний зв’язок у стратегії розвитку міста із розвитком  атомної галузі в регіоні.

Голова комітету із закордонних справ Американського ядерного товариства Пол Дікман висловив слова підтримки українським атомникам, як у справі ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, так і щодо сучасних подій та викликів, у яких працює українська атомна галузь.  Пол Дікман окреслив чинні та нові перспективні ядерні проєкти України та США, серед яких будівництво енергоблоків великої потужності та малих модульних реакторів, які покликані розвивати український ядерний потенціал,  посилювати енергетичну безпеку та незалежність України. 

Марк Железняк, один із ліквідаторів аварії на ЧАЕС, професор Професор Інституту радіоактивності навколишнього середовища Фукусімського університету, доповів про проєкти та діяльність, які були започатковані в Зоні відчуження разом із Фукусімським фондом з використання позитивного досвіду Японії у подоланні наслідків аварії на АЕС Фукушіма у 2011 році та негативний вплив російської окупації на цю діяльність.

До доповіді також долучився професор Фукусімського університету Kenji Nanba, який розповів про нові проблеми у проєктах, що реалізуються за підтримки Японії, через вторгнення та воєнні дії рф до Зони відчуження та ЧАЕС, та разом з тим висловив сподівання, що роботу та фінансування буде відновлено якнайшвидше.

Норберт Молітор, Plejades GmbH, торкнувся нових викликів, з якими стикнулася система ядерної безпеки не лише в Україні, але і у світі. А також відзначив позитивний факт того, що в контексті великих загроз від воєнних дій, підходи України у забезпеченні безпеки Чорнобильської зони залишилися незмінними і що вони залишаються пріоритетними для нашої держави навіть у важких умовах та непередбачуваних обставинах.

Світлана Красинська, представниця Массачусетського технологічного інституту, розповіла про програми підтримки українців, студентів та фахівців, які постраждали від війни, зокрема про програму MIT-Ukraine.

INUDECO 2023 відбувається в місті Славутич у онлайн форматі. З 2016 року Конференція проходить в рамках заходів до роковин аварії на Чорнобильській АЕС.

Другий рік поспіль конференція відбувається в умовах війни в Україні, тому тема цьогорічної конференції –  «INUDECO. Ядерна енергетика: виклики війни».

До участі у заході зареєструвалися 165 учасників з понад 20 країн. Заплановано близько 60 виступів та доповідей. За результатами конференції буде підготовлено збірник матеріалів конференції.

Цьогорічна конференція проходить з благодійною метою, зокрема для збору коштів на придбання обладнання для реабілітаційного відділення КНП «Славутицька міська лікарня» та відкриття у цій лікарні Реабілітаційного центру «Human clinic», зокрема і для захисників, які потребуватимуть реабілітації. Більше інформації конференцію на офіційному веб-сайті https://inudeco.pro/