17 Листопада 2022

На Хмельницькій АЕС обговорили перспективи будівництва енергоблоків AP-1000

З 16 по 18 листопада у м. Нетішин пройшла ХVI Міжнародна науково-технічна конференція молодих вчених та фахівців «Проблеми сучасної ядерної енергетики», організована Українським ядерним товариством, Національним науковим центром «Харківський фізико-технічний інститут», Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна за підтримки Хмельницької АЕС та ТОВ «Енергобезпека Груп» (ES Group).

Через воєнні дії на території України і зокрема у Харкові, де кілька років поспіль на базі ХНУ ім. В.Н. Каразіна проводився цей захід, Українським ядерним товариством та представниками Харківського фізико-технічного інституту було розглянуто можливість проведення цьогорічної конференції у місті-супутнику Хмельницької АЕС Нетішині. Керівництвом та персоналом Хмельницької АЕС було надано всебічну підтримку у організації та проведенні цього заходу на найвищому рівні.

Тематикою цьогорічної конференції стало будівництво нових енергоблоків AP-1000, зокрема на майданчику Хмельницької АЕС, а також можливості й перспективи, які проекти будівництва нових АЕС створюють для України.

Участь у заході взяли понад 50 учасників, серед яких фахівці компаній та підприємств галузі – ВП «Науково-технічний центр» ДП «НАЕК «Енергоатом», Хмельницької АЕС, Рівненської АЕС, СНВО «Імпульс», НВП «Атомкомплексприлад», провідних наукових установ – Харківського фізико-технічного інституту, Інституту проблем безпеки АЕС, Інституту електрофізики і радіаційних технологій, Інституту матеріалознавства ім. І.М. Францевича, Інститутут газу НАНУ, Інституту монокристалів та інших, а також профільних закладів освіти – ХНУ імені В.Н. Каразіна, Одеської політехніки, Харківського політехнічного інституту.

Також до участі у конференції долучились представники американської компанії Westinghouse – розробника технології AP-1000 та провідного виробника ядерного палива та обладнання для АЕС.

s4

Відкриття Конференції було присвячене вшануванню пам’яті одного із засновників та найактивніших членів організаційного комітету конференції – Віктора Миколайовича Воєводіна, члена-кореспондента НАН України, директора Інституту фізики твердого тіла, матеріалознавства і технологій ННЦ ХФТІ та віце-президента ГО «УкрЯТ» з науки.

В рамках цьогорічної конференції пройшли чотири наукові секції. Питанням будівництва нових енергоблоків АР1000 та розвитку ядерно-енергетичного комплексу був присвячений перший день конференції.

Фахівці ВП «НТЦ» ДП «НАЕК «Енергоатом» Олександр Рудевич та Валентин Кир’янчук представили доповіді щодо особливостей вибору реакторних технологій для України та будівництва нових енергоблоків АЕС за технологією АР-1000 як стратегії розвитку атомної енергетики держави.

s 1
S 2
s3

Геннадій Самосєй, заступник головного інженера з нових блоків ВП ХАЕС, виступив з детальною доповіддю про підготовку Хмельницької АЕС до нового будівництва на майданчику електростанції.

s7
s8

У роботі конференції взяли участь і американські партнери української атомної галузі – компанія Westinghouse. Фахівець міжнародного напряму АР-1000 Julie Gorgemans під час свого онлайн-виступу ознайомила учасників із оглядовою доповіддю щодо технології АР-1000 та щодо питань ліцензування цієї технології в Україні. Julie Gorgemans розповіла про досвід впровадження енергоблоків АР-1000 в США та інших країнах, а також про унікальні рішення компанії Westinghouse, які дозволяють підвищити ефективність та рівень безпеки нових АЕС.

s5
s6

Під час першої наукової секції також відбулася експертна дискусія щодо науково-технічного супроводу реалізації проєктів з будівництва нових енергоблоків. Представники провідних науково-дослідних організацій України наголосили на важливості участі українських науковців у реалізації цих проєктів та підтвердили готовність провідних українських фахівців у здійсненні науково-технічного супроводу, а також у підготовці молодих спеціалістів, які будуть задіяні під час будівництва та експлуатації нових енергоблоків за сучасними технологіями.

s9

В рамках третьої та четвертої секцій конференції учасники представили презентації та доповіді щодо підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС, вдосконалення обладнання АЕС та підвищення ефективності роботи, модернізації технологій і процесів, які використовуються на об’єктах атомної енергетики, зокрема при продовженні строку експлуатації енергоблоків та керуванні старінням обладнання АЕС. Доповідачі висвітили також і питання ядерної, радіаційної, екологічної безпеки ядерних енергетичних об’єктів, та питання поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом.

s10
s11
s12

18 листопада відбулося закриття конференції. Попри надскладну ситуацію, у якій перебуває українська енергосистема внаслідок постійних масованих обстрілів енергетичної інфраструктури держави, учасники конференції дійшли висновку, що після перемоги України саме великі інвестиційні проєкти, такі як будівництво нових атомних енергоблоків за сучасними технологіями, можуть стати рушієм відновлення української енергетики, її сталого функціонування та подальшого розвитку.

За вагомий внесок у розвиток української науки та промисловості учасниками конференції було підтримано ініціативу щодо присвяти наступних конференцій «Проблеми сучасної ядерної енергетики» імені Віктора Воєводіна.

Одним із партнерів цьогорічної конференції виступила компанія «Енергобезпека Груп» (ES Group) – провідний постачальник інжинірингових і сервісних послуг та обладнання для реалізації проектів на енергетичних об’єктах України і світу, яка не вперше бере участь у організації наукових та освітніх заходів Українського ядерного товариства.

Українське ядерне товариство виловлює щиру подяку усім співорганізаторам та партнерам, які долучилися до проведення заходу, а також керівникам і колегам з відокремлених підрозділів ГО “УкрЯТ” у м. Нетішин та м. Харків.

Відеозапис трансляції першого дня конференції можна переглянути на Youtube каналі Українського ядерного товариства за посиланням: