26 Квітня 2022

36 річниця аварії на Чорнобильскій АЕС

Саме сьогодні, 26 квітня, відзначаємо річницю однієї із найстрашніших подій, яку пережила за свою історію Чорнобильська атомна електростанція ‐ цього дня 1986 року, на ЧАЕС сталася аварія, що призвела до руйнування її четвертого енергоблока.

Зруйновані життя сотень тисяч людей, втрачене здоров’я працівників станції, подвиг ціною життя ліквідаторів, покинуті домівки та великие радіаційне забруднення території ‐ все це наслідки однієї з найважчих техногенних катастроф, яку спричинив вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС.

Події тих часів, крім великого горя, стали цінним уроком для України. Саме безумовне дотримання безпеки, збереження життя і здоров’я людей, незаподіяння шкоди довкіллю, стало найголовнішим усвідомленням після цієї трагедії, і є найвищим пріоритетом над усіма іншими цілями в ядерній енергетиці та промисловості України протягом усіх 36 років після Чорнобильської катастрофи.

Та 24 лютого цього року Чорнобильська АЕС та Зона відчуження знову опинилися серед подій, які змусили світ жахнутися. Вперше в історії на територіях, де розташовані ядерні об’єкти, відбулися повномасштабні воєнні дії, які тут розгорнули справжні ядерні терористи – війська російської федерації.

Захоплення ЧАЕС російськими загарбниками та її окупація понад місяць із 130 працівниками станції та суміжних підприємств у полоні, 600-годинна зміна без можливості ротації оперативного персоналу, захоплені та тероризовані містечка й селища, де проживають родини працівників ЧАЕС та Зони відчуження, рух понад 10 тисяч одиниць важкої військової техніки, та повне невігластво російських військових і їхніх керівників щодо правил ядерної та радіаційної безпеки ‐ усе це створило величезну загрозу нової ядерної катастрофи з непередбачуваними наслідками для усього світу.

Ці події обов’язково увійдуть до трагічного літопису світової ядерної галузі, а також як матеріали для Гааги щодо злочинів російських загарбників проти людства. А поки – низький уклін усім працівникам ЧАЕС, які під дулами автоматів самовіддано виконували свою роботу, добровольцям, які прибули задля ротації персоналу ЧАЕС та усім, хто докладав зусиль для безпеки під час окупації та якнайшвидшого звільнення окупованих територій.

На жаль, в умовах окупації, під тиском російських військ зараз продовжують працювати атомники Запорізької АЕС. Під загрозою й інші українські АЕС, над якими літають ворожі ракети. Як і під час подій 36 річної давнини на ЧАЕС, енергетикам-атомникам, завданням яких завжди було забезпечення добробуту населення, сьогодні дводиться ризикувати своїми життями заради збереження мільйонів інших життів. Без сумнівів, сили та впевненості атомникам та усім нам у цих важких викликах дають і героїчні подвиги учасників ліквідації Чорнобильської аварії.

Вічна пам’ять кожному загиблому герою‐ліквідатору аварії на ЧАЕС, велика подяка усім, хто боровся і продовжує боротися з наслідками цієї катастрофи сьогодні, співчуття усім постраждалим під час Чорнобильської трагедії та, на жаль, у подіях сьогодення.

Віримо у наших атомників, та у те, що зовсім скоро мирні українські АЕС знову продовжать свою стабільну роботу без зухвалих російських окупантів та їхніх ядерних погроз, адже Україна обов’язково переможе.

Слава Україні!