28 Травня 2021

Визначено переможців Всеукраїнського конкурсу рефератів «Ядерна енергія і світ» серед учнівської молоді 2021

25 -26 травня 2021 року відбувся фінал Всеукраїнського конкурсу рефератів «Ядерна енергія і світ» серед учнівської молоді.

Вдруге фінал конкурсу, який проводився в онлайн-форматі зібрав рекордну кількість учасників – 26 фіналістів, які пройшли відбірковий етап під час регіональних конкурсів. Крім традиційно найбільш активних регіонів розташування АЕС, відокремленого підрозділу «Атомремонтсервіс», Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, Національного університету «Львівська політехніка», Відділу освіти Іванківської селищної ради цього року до участі у конкурсі приєдналися і школярі з міста Вінниця та Вінницької області і міста Києва.

Цьогорічний конкурс відбувся також і за більш широкої підтримки компаній-партнерів, які всіляко сприяли Українському ядерному товариству у організації фіналу та у придбанні призів і подарунків учасникам й переможцям. Спонсорами конкурсу рефератів «Ядерна енергія і світ» 2021 стали Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергобезпека Груп», ПрАТ «Юженергобуд», а також Група компаній “Ютем” (АТ “ПТЕМ”). Це потужні компанії, які працюють у сфері енергетики, у тому числі й атомної, беруть участь у реалізації важливих, стратегічних та складних проектів, є великими роботодавцями і піклуються про підтримку обдарованої молоді, зростання майбутніх кваліфікованих фахівців для своїх підприємств та атомно-енергетичної галузі в цілому.

Реферати оцінювали представники Українського ядерного товариства, викладачі провідних для атомної галузі технічних ЗВО – Національного університету «Львівська політехніка», Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Одеського національного політехнічного університету, Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, а також провідні фахівці Інституту проблем безпеки АЕС НАН України, ДП “НАЕК «Енергоатом», ТОВ «Енергобезпека Груп», та Громадської організації «Молодіжна енергетична спільнота».

Найбільш привабливими в оцінках конкурсного журі стали ті роботи, які демонстрували самостійність мислення й аналізу та мали конкретні практичні напрацювання, зроблені самими авторами: заміри радіаційного фону, опитування громадської думки та інші цікаві дослідження.

За результатами оцінювання робіт журі визначило наступних переможців конкурсу:

Гран-прі – Малаховський Кирило з м. Южноукраїнськ з роботою «АЕС «Охорона праці та цивільний захист».

1-е місце – Ємельянова Софія з м. Енергодар з роботою «Вимірювання рівня радіаційного фону у місцях скупчення людей».

2-е місце – Воронецький Іван з м. Вінниця (переможець першого етапу у НУ «Львівська політехніка») з роботою «Кварк-глюонна плазма».

3-тє місце – Шевченко Карина з м. Южноукраїнськ з роботою «Традиційні чи альтернативні джерела енергії? Безпека і надійність постачань різних виробників електричної енергії».

Призи заохочення здобули Анастасія Кучерук з м. Вараш (ВП РАЕС), Ілля Кондрачук з с. Судилків (ВП ХАЕС), Єгор Перепелиця м. Енергодар (ВП ЗАЕС).

Директор ВП «Науково-технічний центр» ДП “НАЕК «Енергоатом» Микола Власенко підтримав нестандартний вибір тем учасниками, які розширили межі заданої тематики: «Потрібно всіляко заохочувати молодь цікавитись темою ядерної енергетики, ядерної фізики та суміжними темами, адже українська наука та промисловість потребує молодих талановитих фахівців, від яких залежить майбутнє галузі в Україні».

Високо оцінили учасників конкурсу і представники профільних закладів вищої освіти – серед яких професор Михайло Семерак, завідувач кафедри теплоенергетики, теплових та атомних електричних станцій Інституту енергетики та систем керування Національного Університету «Львівська політехніка», Валерій Туз – завідувач кафедри атомних електричних станцій і інженерної теплофізики Теплоенергетичного факультету Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського» та викладач цієї ж кафедри Сергій Клевцов , старший викладач кафедри АЕС Одеського національного політехнічного університету Ярослава Комарова, доцент кафедри матеріалів реакторобудування та фізичних технологій ННІ «Фізико-технічний факультет» ХНУ імені В. Н. Каразіна Володимир Чишкала. «Дякую за чудовий конкурс! Я вражена роботами. Діти великі молодці. Я пишаюся тим, що в нашій країні є такі діти», – зазначила Ярослава Комарова.

Члени журі відмітили високу якість робіт та виступів учасників із доповідями, незважаючи на онлайн-формат заходу.

«Вивчення рефератів та заслуховування доповідей дозволяють зробити висновок, що дійсно були виконані цікаві та різнобічні дослідження, що охопили широкий спектр питань відповідно до тематики конкурсу. Одна з рекомендацій на майбутнє – приділяти більшу увагу безпосередньо рефератам, а не презентаціям та доповідям, оскільки саме в рефератах міститься базовий обсяг результатів досліджень”, – відзначив технічний директор компанії-партнера фіналу ТОВ «Енергобезпека Груп» Олександр Мазурок, який взяв участь у роботі конкурсного журі.

Компанія «Енергобезпека Груп» також вирішила відзначити п’ять найкращих з їх погляду робіт своїми окремими нагородами. На думку Олександра Мазурка переможець конкурсу Кирило Малаховський виконав досить корисне дослідження, а креативний підхід до викладення матеріалу привернув до роботи більшу увагу. Крім цього, зацікавили дослідження Карини Шевченко (було підняте актуальне питання різних джерел енергії та зроблено коректні висновки), Христини Єгорової (розглянуто досить серйозну тематику культури безпеки, але з наведенням простих життєвих прикладів для розуміння), Єгора Перепелиці (винесено питання інформування населення у випадку аварії, яке потребує пошуку компромісу у майбутньому) та Іллі Кондрачука (за глибокі знання та зацікавленість у досить нелегкій тематиці трансформації та передавання електроенергії).

“Майже все керівництво та технічний персонал ТОВ «Енергобезпека Груп» мають вищу освіту в галузі атомної енергетики. Переважна частина співробітників народилася та/або почала свою кар’єру в містах-супутниках АЕС України. Тому компанія підтримує прагнення учнів старших класів шкіл присвятити своє життя атомній енергетиці та сподівається, що учасники конкурсу поступлять до вищих навчальних закладів за спеціальністю «Атомна енергетика» і стануть перспективним кадровим резервом для компанії «Енергобезпека Груп» і всіх наших партнерів в атомній енергетиці.” – відзначив Олександр Мазурок.