27 Жовтня 2021

Вийшла в світ монографія «Об’єкт «Укриття» в умовах нового безпечного конфайнмента»

Авторським колективом Інституту проблем безпеки АЕС НАН України за результатами багаторічних наукових досліджень підготовлено монографію «Об’єкт «Укриття» в умовах нового безпечного конфайнмента». Серед авторів роботи – фахівці ІПБ АЕС НАН України Віктор Краснов, Анатолій Носовський, Сергій Паскевич та Володимир Рудько.

Працівники та вчені Інституту проблем безпеки АЕС (до 2004 року – Міжгалузевого науково-технічного центру «Укриття» НАН України) з перших років незалежності України здійснювали науково-технічне супроводження найважливіших радіаційно небезпечних проектів і робіт під час проектування та спорудження захисної оболонки над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. Дослідження і постійний моніторинг об’єкта, аналіз ядерної та радіаційної безпеки, радіонуклідного й хімічного складу паливовмісних матеріалів та інша діяльність здійснювалася ІПБ АЕС у співпраці з Науково-дослідним інститутом будівельних конструкцій, Київським науково-дослідним і проєктно-конструкторським інститутом «Енергопроект», фахівцями ДСП «Чорнобильська АЕС» та міжнародного консорціуму NOVARKA за участю українських і зарубіжних компаній.

Монографія дає детальні відповіді на питання щодо процесу створення нового безпечного конфайнмента (НБК), його будови, функцій, а також експлуатації. Зокрема:

  • які ризики, що визначають радіаційну безпеку об’єкта «Укриття» зникли після накриття його аркою і чому одночасно із загальним покращенням умов спостерігаються й деякі негативні прояви та загрози;
  • чому створення НБК є надзвичайно важливим етапом реалізації стратегії перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, але не остаточним розв’язанням проблеми;
  • навіщо демонтувати конструкції об’єкта об’єкта «Укриття», адже новий безпечний конфайнмент виконує функцію захисної споруди над ним;
  • чому скупчення паливовмісних матеріалів, що утворилися внаслідок запроєктної аварії на четвертому енергоблоці, продовжують бути головним джерелом небезпеки і які основні стратегії подальшого поводження з ними та багато інших.

Окремі розділи монографії присвячено впливу об’єкта «Укриття» в умовах конфайнмента на довкілля, розглянуто програми науково-технічного супроводу діяльності з перетворення об’єкта на екологічно безпечну систему, описано подальші роботи з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкта «Укриття.

Видання рекомендовано спеціалістам атомних електричних станцій, науковим та інженерно-технічним працівникам служб з ядерної безпеки та радіаційного захисту, протиаварійного реагування та надзвичайних ситуацій, студентам закладів вищої освіти, а також може бути корисним для широкого кола читачів, які бажають отримати та систематизувати свої знання з питань функціонування об’єкта «Укриття».

З монографією можна ознайомитися за ПОСИЛАННЯМ.

monografia