28 Квітня 2021

Міжнародна панель УкрЯТ щодо сучасного стану Чорнобильскої АЕС та перспектив зони відчуження відбулась в рамках конференції INUDECO 2021

До 35 річниці аварії на Чорнобильській АЕС вперше в рамках Шостої Міжнародної конференції INUDECO 2021, яка триває з 27 по 29 квітня 2021 року у м. Славутич, відбулась Міжнародна панель Українського ядерного товариства «35-ті роковини аварії на Чорнобильській АЕС: від минулого до майбутнього», присвячена сучасному стану ЧАЕС, об’єкта «Укриття” та перспективам розвитку зони відчуження та прилеглих територій.

Захід був проведений за всебічного сприяння та організації Агентства регіонального розвитку м.Славутич, Славутицької міської ради, підтримки Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України та Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», а також за співучасті Європейського ядерного товариства.

Міжнародна панель зацікавила велику кількість слухачів – до участі зареєструвалось понад 200 онлайн-учасників із 20 країн світу. Зокрема, в панелі взяли участь представники Паризького центру ВАО АЕС (WANO), Європейської Комісії, Європейського ядерного товариства та ядерних товариств Швеції, Італії, Фінляндії, Швеції, Японії, Хорватії, представники провідних енергетичних компаній, атомних електростанцій та компаній, які працюють у ядерній галузі – Westinghouse (США), Framatome (Франція), Urenco Nederland BV (Нідерланди), CEZ Group (Чехія), ÚJV Řež (Чехія), Tractebel (Румунія), АЕС Дуковани (Чехія), АЕС Кршко (Словенія), АЕС Ловііса (Фінляндія) та ін., регуляторних органів влади у галузі ядерної безпеки європейських країн та науково-дослідницьких центрів, зокрема Об’єднаного дослідницького центру (JRC) Європейської комісії, а також провідних технічних закладів вищої освіти Європи.

В рамках панелі провідні фахівці Інституту безпеки АЕС НАН України та Чорнобильської АЕС, представили цікаві й інформативні доповіді та відповіли на запитання учасників онлайн-конференції під час дискусійної частини.

Відкрив міжнародну панель заступник директора з наукової роботи Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Сергій Паскевич, який зробив огляд сучасного стану радіоактивно забруднених територій Чорнобильської зони відчуження, розповів про екологічні ризики, які виникають у зв’язку з цим, та навів основні заходи, які здійснюються щодо цих територій сьогодні: про сучасну систему радіоекологічного моніторингу, трансформацію території із депресивної у економічно активну завдяки розвитку інфраструктури з поводження з радіоактивними відходами, зведення стратегічно важливих об’єктів для зберігання відпрацьованого ядерного палива з ЧАЕС та діючих українських АЕС – об’єкту ЦСВЯП.

Screenshot 1

Заступник начальника відділу стратегічного планування Чорнобильської АЕС Віктор Кучинський у своїй доповіді «Зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації та перспективи розвитку майданчику» зупинився на стратегії виведення ЧАЕС з експлуатації, її етапах та чинниках обрання Україною саме такого рішення. Віктор Кучинський також наголосив на важливості промислового розвитку території Чорнобильської АЕС та її інтеграції у атомно-промисловий комплекс України.

Screenshot 2

З презентацією щодо діяльності з перетворення Об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему виступив старший науковий співробітник Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Максим Савельєв. У своїй доповіді фахівець деталізував основні стадії реалізації Плану здійснення заходів на Об’єкті «Укриття».

Screenshot 3

У фінальному виступі завідувача відділу ядерної безпеки Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Романа Годуна було представлено результати прикладних досліджень та спостережень щодо сучасного стану радіаційної та ядерної безпеки об’єкта «Укриття».

Screenshot 4

У своїх доповідях фахівці, звернули увагу, що територія Зони відчуження є перспективною і за умов інвестицій та належної підтримки найоптимальнішим рішенням для майбутнього Чорнобильської АЕС і прилеглих територій є розумна комбінація збереження природного середовища, яке перетворилось за ці 35 років в унікальний біозаповідник, разом із і розбудовою наявної інфраструктури Чорнобильської АЕС як важливої частини української ядерної науки, досліджень та промисловості.

По завершенні виступів відбулась сесія запитань від слухачів, під час якої учасники отримали від доповідачів ґрунтовні відповіді і взяли участь у дискусії.

Запис відео трансляції заходу можна переглянути за посиланням (міжнародна панель УкрЯТ розпочиналась о 13.00).