26 Листопада 2021

Міжнародна конференція «Атомні можливості для розвитку країни» відкрила нову сторінку історії української ядерної галузі

Основною темою Міжнародної конференції «Атомні можливості для розвитку країни», організованої ДП «НАЕК «Енергоатом» та ГО «УкрЯТ» з нагоди 25-річчя оператора діючих українських АЕС, стали основні тренди розвитку ядерної науки і технологій та перспективи їх застосування в Україні у найближчому майбутньому.

У конференції взяли участь представники органів державної влади, топ менеджмент енергетичної та атомної галузі України, ключові українські та міжнародні партнери Енергоатома, представники регіонів розташування ядерних енергетичних об’єктів, фахівці та експерти галузі.

Конференція складалася з 4 панельних дискусій, під час яких провідні фахівці галузі представили доповіді щодо перспектив розбудови нових атомних потужностей в Україні на основі передових світових технологій, обговорили роль ядерної енергетики у досягненні цілей декарбонізації та внеску галузі у забезпечення енергетичної незалежності України і зростання української економіки.

З вітальними словами виступили Міністр енергетики Герман Галущенко, Тимчасово повірена у справах США в Україні Крістіна Квін, Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні пан Етьєн де Понсен, заступник Посла Великої Британії в Україні Ніколас Гаррокс.

light 2021 11 22 konferenciya 25 62
light 2021 11 22 konferenciya 25 104

У відео зверненні привітали присутніх Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі та виконавчий директор Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС)Інгемар Енгківст.

light 2021 11 22 konferenciya 25 79

У своєму відеозверненні виконавчий директор ВАО АЕС Інгемар Енгквіст зазначив, що Україна сьогодні має всі передумови для досягнення досконалості в роботі атомної генерації і ключову роль при цьому відіграє оператор АЕС. «Саме оператори атомних електростанцій займають ключову роль у питаннях вдосконалення та підвищення безпеки АЕС. Не регулятори, не уряди, не громадськість чи ЗМІ. Ми як галузь маємо лідирувати», – запевнив він. Він також зазначив, що рівень безпеки АЕС світу на сьогодні є найвищим за весь час існування атомної енергетики.

light 2021 11 22 konferenciya 25 102

Учасники заходу стали свідками історичної події – підписання угоди між НАЕК «Енергоатом» і американською компанією Westinghouse щодо будівництва двох нових атомних енергоблоків на майданчику Хмельницької АЕС з реакторами типу AP1000 виробництва Westinghouse. Перша угода – «Про надання послуг з розроблення проєкту AP1000 на Хмельницькій АЕС», друга – «Про закупівлю тренажера та обладнання із тривалим терміном постачання для проєкту AP1000 на Хмельницькій АЕС». Очікується, що основним джерелом фінансування проєкту стане довгостроковий кредит Ексімбанку США.

25 1

Урочиста церемонія підписання відбулася за присутності міністра енергетики України Германа Галущенка і Тимчасово повіреної у справах США в Україні Крістіни Квін. Після церемонії підписання Міністр енергетики України Герман Галущенко підкреслив, що співробітництво з американською компанією передбачає не тільки будівництво двох блоків на ХАЕС і подальшу допомогу в зведенні набагато більшої кількості нових атомних потужностей.

В рамках конференції очільник ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін виступив з доповіддю про роль і місце Енергоатома у світовій ядерній енергетиці, у якій зробив екскурс в історію атомної енергетики та передумови створення компанії, розповів про зусилля, які були докладені за останні 25 років задля збереження потужної ядерної галузі в Україні, про здобутки українських атомників, що стали міцним фундаментом для реалізації перспективних проектів розвитку Компанії та атомної енергетики України сьогодні.

light 2021 11 22 konferenciya 25 152

Так, за 25 років роботи НАЕК «Енергоатом» було вироблено 2,1 трлн кВт·годин електроенергії, що співставно з виробництвом всієї електроенергії в 28 країнах ЄС за рік. Компанія протягом десятиріч посідає перше місце серед енергогенеруючих підприємств України, генеруючи понад 50 % загального виробництва електроенергії в Україні, входить у ТОП-10 найбільших платників податків та найбільших роботодавців країни.

 Петро Котін звернув увагу, що компанія створювалася у непрості часи для атомної галузі, зумовлені наслідками аварії на ЧАЕС, мораторієм на будівництво та добудову АЕС, зневірою суспільства та партнерів і поруч з тим важкими економічними проблемами молодої української держави, величезними боргами в енергетиці, які нерідко призводили до віялових відключень електричної енергії. Попри ці та інші виклики, з якими починала свій шлях атомна енергетика вже в незалежній Україні, було добудовано три енергоблоки і таким чином збільшено генеруючі потужності українських АЕС на 3000 МВт, а також 2 гідроагрегати Ташлицької ГАЕС. За роки роботи Компанії продовжено термін експлуатації 12 енергоблоків, збудовано сховища ВЯП, модернізовано та збудовано навчально–тренувальні центри для експлуатаційного та ремонтного персоналу, і найголовніше – збережено висококваліфікований персонал не лише АЕС, але й інших підприємств атомно-промислового комплексу, в якому задіяно близько півмільйона працівників.

light 2021 11 22 konferenciya 25 149

У окремому виступі керівник Енергоатома розповів про найближчі плани Компанії, реалізацію яких було розпочато саме на конференції. Йдеться про наймасштабніше будівництво в країні – зведення двох енергоблоків на майданчику Хмельницької АЕС, активно перейти до якого компанія планує вже наступного року. Петро Котін розповів про переваги використання технології Westinghouse АР1000, а також про плани з локалізації виробництва обладнання для нових енергоблоків в Україні. Компанія сподівається, що саме українські постачальники зможуть забезпечити понад 60 % необхідного устаткування, наукову та інжинірингову підтримку. «Сьогодні Україна має безпрецедентну можливість зробити технологічний та промисловий стрибок та закріпити свої позиції як одного зі світових лідерів у галузі атомної енергетики. Наше завдання цю можливість використати і для цього у нас є все необхідне», – підсумував свій виступ керівник Енергоатома.

З презентацією Аналітичного звіту про вплив ядерної галузі на розвиток України виступив член науково аналітичної секції Українського ядерного товариства, доктор технічних наук, заступник голови Ради молодих вчених при Відділенні фізико-технічних проблем енергетики НАН України Костянтин Сімейко.

За словами Костянтина Сімейка, проведене дослідження показало, що у 2020 році ядерна галузь залишалася надійним джерелом надходжень до бюджету – 152 млрд грн загального чистого доходу галузі склали 6,4 % від реального ВВП України за 2020 рік, а обсяг сплачених податків підприємствами в бюджети різного рівня становив 48 млрд грн (5,1 % доходів державного бюджету України). Крім того галузь лідирує і у показнику найбільших роботодавців, забезпечуючи як і раніше в середньому 136 тисяч робочих місць.

Значну увагу Костянтин Сімейко приділив впливу проектів нового будівництва. Зокрема у Звіті представлено оцінку економічних переваг будівництва нових енергоблоків АЕС та його впливу на економіку України, робочі місця і ВВП загалом з врахуванням високого ступеню локалізації виробництва шляхом залучення якомога більшої кількості національних постачальників робіт та обладнання. За результатами дослідження два нових енергоблоки за проєктний строк експлуатації згенерують понад $14,5 млрд чистого доходу та забезпечать податкові надходження в бюджет в розмірі $5 млрд. ВВП країни при цьому збільшиться на $40-60 млрд.

Наголошено у звіті і на важливості стратегії збереження атомної галузі України і у світлі глобальних процесів з декарбонізації світової економіки. «Саме завдяки низькій емісії парникових газів і високій частці в національному виробництві електроенергії атомна енергетика є лідером українського енергетичного сектору у запобіганні антропогенного впливу на зміну клімату. Протягом багатьох років Україна має високі показники у досягненні Цілі сталого розвитку №7 (Чиста та доступна енергія) та №13 (Боротьба зі зміною клімату), що щорічно підтверджується Звітом з досягнення Цілей сталого розвитку країнами світу», – повідомив Костянтин Сімейко.

light 2021 11 22 konferenciya 25 168

Під час конференції відбулися також виступи топ-менеджерів Енергоатома, зокрема віце-президента Компанії Хартмута Якоба, зарубіжних компаній-партнерів – президента та генерального директора Westinghouse Патріка Фрагмана, виконавчого директора Westinghouse Electric Sweden AB Азіза Дага, старшого віце-президента EDF Trading Мартіна Кройцберга, у форматі відеозверенення виступив головний технічний директор, співзасновник компанії NuScale Хосе Рейес, виконавчий директор Holtec International Кріса Сінгх, віце-президент Framatome Філіп Розенхагер.

light 2021 11 22 konferenciya 25 211
light 2021 11 22 konferenciya 25 116

Окрема панель конференції була присвячена ролі атомної енергетики у реалізації «зеленого курсу» – дорожньої карти заходів із пом’якшення наслідків зміни клімату, одним із основних напрямів якої є використання низьковуглецевих джерел енергії.

light 2021 11 22 konferenciya 25 188