23 Листопада 2021

Між НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse підписано угоду щодо початку реалізації проєкту будівництва нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС

22 листопада 2021 року у Києві з нагоди 25-річчя ДП «НАЕК «Енергоатом» відбулася Міжнародна конференція «Атомні можливості для розвитку країни», організована за підтримки ГО «УкрЯТ».

У конференції взяли участь міністр енергетики України Герман Галущенко, Тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін, керівник Енергоатома Петро Котін, президент і генеральний директор Westinghouse Патрік Фрагман, керівники іноземних дипломатичних місій, Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) і Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС), експерти галузі, мери міст-супутників АЕС, громадські та профспілкові лідери, представники провідних всеукраїнських і світових ЗМІ.

Основною подією заходу стала церемонія підписання угоди між НАЕК «Енергоатом» і американською компанією Westinghouse щодо будівництва двох нових атомних енергоблоків на майданчику Хмельницької АЕС та контракту з деталями цієї угоди, а саме щодо постачання для ХАЕС реакторів Westinghouse AP1000.

Керівник Енергоатома Петро Котін зазначив, що сьогодні перед оператором українських АЕС стоїть надважливе завдання – зведення 24 ГВт атомних потужностей до 2040 року. «Ми збираємося це зробити силами наших фахівців та за допомогою наших міжнародних партнерів», – зазначив Петро Котін після підписання угод.

Вищезазначеною угодою ініційовано проєктування та закупку довгострокового обладнання для першої реакторної установки Westinghouse AP1000 на майданчику ХАЕС.

Генеральний директор Westinghouse Патрік Фрагман висловив переконання у подальшій плідній співпраці між українською та американською компаніями задля того, щоб Україна могла використовувати чисту, надійну та рентабельну ядерну енергію в майбутньому: «Ми раді, що наше співробітництво отримало новий поштовх. Україна виробляє понад половину електроенергії за допомогою атомної енергетики. А Westinghouse постачає приблизно половину палива для українських АЕС. Ми чекаємо на той момент, коли реактори АР1000 з’являться тут. Україна має велику кількість викликів у енергетиці та поступово має вивести з експлуатації реактори російського типу й побудувати нові станції. Ми можемо допомогти розвивати безвуглецеві технології та підтримувати високі стандарти ядерної безпеки».

Крім того, угода між Енергоатом і Westinghouse з реалізації проєкту AP1000 крім цілей енергетичної безпеки передбачає і допомогу Україні у декарбонізації своєї економіки та забезпечення внеску нашої держави у загальноєвропейський та світовий процес переходу до безвуглецевої енергетики.

Зокрема, Петро Котін наголосив: «Угода, підписана з нашими партнерами з Westinghouse, дає старт новому етапу в розвитку атомної енергетики України. Будівництво нових енергоблоків – необхідність для енергетичної незалежності нашої держави. Більше того, ми стаємо рушійною силою, яка відкриє Європі шлях до вуглецевої нейтральності. Енергоатом у співробітництві з американськими партнерами готовий здійснити «зелений перехід» до чистої та доступної енергії».