19 Серпня 2021

30 років на варті безпеки: досягнення, пріоритети та плани

18 серпня 2021 року Українське ядерне товариство за участі Енергоатома провело Міжнародну науково-практичну конференцію на тему «30 років на варті безпеки: досягнення, пріоритети та плани». В заході взяли участь провідні фахівці у сфері атомної енергетики, науковці, ветерани галузі представники МАГАТЕ, ВАО АЕС та компаній Westinghouse, Polenergia і Framatome.

Під час конференції фахівці обговорили широке коло питань, пов’язаних з підвищенням безпеки енергоблоків АЕС,зокрема стан реалізації Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки, напрямки удосконалення системи підготовки персоналу, шляхи оптимізації технічного обслуговування та ремонту енергоблоків на основі ризик-інформованого керування конфігурацією АЕС та інші.

Відкриваючи конференцію генеральний інспектор – директор з безпеки ДП «НАЕК «Енергоатом» Данко Білей наголосив, що всі 30 років незалежності України атомники докладали максимум зусиль для підвищення безпеки і надійності вітчизняних АЕС, зокрема реалізовують комплексні програми модернізації та підвищення безпеки діючих енергоблоків, розбудовують систему підготовки персоналу, високу якість якої визнали багато країн світу, власними силами розробляють унікальні тренажерні комплекси для навчання фахівців. «Українцям є чим пишатися, і один з головних приводів для гордості – поступ вітчизняної атомної генерації», – підкреслив Данко Білей.

Історія розвитку світової атомної енергетики свідчить, що у цій галузі немає дрібниць та не повинно бути місця для жодних упущень чи прорахунків, підкреслив представник ВАО АЕС на Запорізькій АЕС Віктор Лівінський. За його словами, головним елементом безпеки є людина. «Знання, професіоналізм, поведінка, культура людини – все це впливає на безпеку. Недарма кажуть: культура безпеки починається тоді, коли безпечна поведінка стає звичкою», – зауважив пан Лівінський.

В свої доповіді він зазначив, що нині ВАО АЕС розробляє проєкт «Курс на досконалість», на меті якого підвищення – до максимально можливого рівня – показників культури безпеки кожної атомної станції. В ході партнерських перевірок ВАО АЕС атомні станції світу змагатимуться, набираючи суму балів за дотримання й підвищення безпеки усіх виробничих процесів. «Ми розуміємо, що наша досконалість – це професіоналізм нашого персоналу», – резюмував Віктор Лівінський.

Завершуючи науково-практичну конференцію, т. в. о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін висловив подяку ветеранам української атомної галузі, колегам та іноземним партнерам за плідну роботу на конференції та цінний обмін досвідом. Він підкреслив, що дотримання найвищих стандартів ядерної та радіаційної безпеки – основний пріоритет Енергоатома. За словами Петра Котіна, за всі роки роботи Енергоатому, якому в жовтні виповниться чверть століття, на діючих АЕС України не сталося жодної аварії чи інциденту, що перевищував би рівень 1 за міжнародною шкалою INES. Рівні викидів та скидів радіоактивних речовин не становили й десятої частини відсотка від допустимих.

«Компанія завжди усвідомлювала всю повноту відповідальності за безпечну експлуатацію ядерних об’єктів, – зауважив Петро Котін. – Атомні електростанції потребують персоналу з особливою підготовкою, глибоким зануренням у виробничий процес та неухильним дотриманням принципів культури безпеки. Енергоатом вимагає від кожного без винятку працівника глибокого розуміння, що саме від його особистої культури безпеки залежить безпечна робота АЕС, здоров’я та життя людей».