9 Червня 2020

Захистити атомну енергетику України і врятувати міста-супутники – головна мета нового міжфракційного об’єднання у Верховній Раді

У парламенті створено міжфракційне депутатське об’єднання «За розвиток атомної енергетики». До роботи в ньому долучилися представники різних депутатськи фракцій і груп, а також народні депутати-мажоритарники, обрані від тих регіонів, де розташовані українські атомні електростанції та їхні міста-супутники.

Як зазначив ініціатор створення й співголова депутатського об’єднання, голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус, депутати зрозуміли: чекати більше не можна – потрібно рятувати НАЕК Енергоатом, АЕС та міста-супутники. За його словами, сьогодні на ринку атомної енергетики штучно створено умови, за яких три енергоблоки українських АЕС виведені в холодний резерв, а роботу ще п’яти енергоблоків обмежено. Тобто Енергоатом не може працювати на повну силу, і це впливає не тільки на фінансовий стан державної компанії, а й на розвиток економіки країни в цілому.

«Енергоатом – це не тільки сплата податку на прибуток, а й дивіденди від прибутку, що спрямовуються до державного бюджету, – пояснив Герус. – В минулому році тільки ці два платежі від компанії склали близько 8 млрд грн. Ці кошти потім використовуються на розвиток освіти, медицини, на будівництво українських доріг та забезпечення української армії. Тому ми поставили перед собою мету захищати інтереси державної компанії Енергоатом і української атомної енергетики в цілому».

Співголовами міжфракційного депутатського об’єднання стали зокрема народні депутати, яких було обрано в регіонах розташування українських АЕС. Віктор М’ялик, член депутатської групи «За майбутнє», обраний до Верховної Ради по мажоритарному округу, до якого належить і Вараш – місто-супутник Рівненської АЕС, – переконаний в тому, що уряд і Міністерство енергетики та захисту довкілля мають скоригувати політику стосовно атомної енергетики.

«Політика уряду свідчить: атомна енергетика сьогодні не просто не в пріоритеті у держави, вона незахищена, – коментує народний депутат. – І це дуже дивно, адже атомні електростанції – це виробники найдешевшої і найекологічнішої електроенергії». За словами М’ялика, в Кабміні мають зрозуміти, що АЕС – це ще й бюджетоутворюючі підприємства для цілих областей. «Мешканці міст-супутників фактично на 100% залежать від безперебійної роботи АЕС, – підкреслює Віктор М’ялик. – Тільки вдумаймося у ці цифри: 11 тисяч людей працюють на Запорізькій АЕС, майже 8 тисяч – на Рівненській АЕС, більше 7 тисяч – на Южно-Українській АЕС та близько 5 тисяч – на Хмельницькій АЕС. До чого призведе штучне скорочення потужностей атомних електростанцій? Зниження заробіних плат, скорочення видатків та соціальних відрахувань, безробіття, підвищення собівартості кіловатт-годин і, як наслідок, зростання тарифів».

З колегою погоджується член парламентської фракції «Слуга народу» Артем Чорноморов, обраний до парламенту по 131 мажоритарному округу, до якого належить місто-супутник ЮУАЕС – Южноукраїнськ. Він переконаний: зупинка енергоблоків АЕС завдасть величезної шкоди населенню та промисловості регіонів розташування атомних електростанцій. «Ця політика заганяє в борги АЕС, що не можуть повноцінно виконувати виробничі программи, – коментує депутат. – Щодня державна компанія втрачає десятки мільйонів гривень через штучні обмеження. Таким чином, страждають не тільки працівники АЕС, не тільки населення та місцеві бюджети міст-супутників, але й бюджет всієї держави». Артем Чорноморов запевняє: найперше завдання міжфракційного депутатського об’єднання – вимагати від уряду термінового перегляду енергобалансу в бік збільшення частки саме атомної генерації».

Своїх колег підтримала і представниця у Верховній Раді мешканців 30-кілометрової зони спостереження Хмельницької АЕС Олена Копанчук: «Ми добре усвідомлюємо які наслідки можуть бути від обмеження АЕС, адже жителі міста напряму залежать від роботи атомної електростанції. Крім того така неефективна робота на зниженій потужності призводить до збільшення собівартості кіловат години». Народна депутатка закликала колег разом консолідовано вимагати від Уряду застосування всіх дій щодо недопущення зниження потужності на АЕС.