18 Грудня 2020

Європейське ядерне товариство виступило із заявою щодо класифікації атомної енергетики згідно із законодавством ЄС як сталого виду економічної діяльності

Європейське ядерне товариство (ЄЯТ), що представляє наукові кола, науково-дослідні інститути та промисловість, виступило із заявою щодо суттєвого внеску атомної енергетики в досягнення європейських кліматичних цілей та необхідності позиціонування атомної енергетики як сталого виду економічної діяльності згідно з методологією Технічної експертної групи (TEG) Європейської комісії. Про це йдеться у відкритій заяві ЄЯТ, адресованій європарламентарям.

«Ми готові докласти зусиль і також зробити внесок у досягнення мети зі скорочення викидів CO2 щонайменше на 55%, яку було затверджено нещодавно, 11 грудня, на саміті ЄС. Ми переконані, що цих коротко- та довгострокових цілей ЄС можна досягти лише за допомогою всіх низьковуглецевих технологій, включаючи ядерну енергетику», – йдеться в заяві.

Технічна експертна група ЄС дійшла висновку, що є очевидні докази того, що ядерна енергія суттєво сприяє збереженню клімату. На думку ЄЯТ, критерії Do-No-Significant-Harm (DNSH) (“Не нашкодити”) при оцінюванні, яке проводить TEG, повинні грунтуватися виключно на технічних аспектах для всіх енергетичних технологій, а саме оцінювання повинне проводитись кваліфікованими експертами, вільними від політичних та будь-яких інших переконань.

Європейське ядерне товариство у своїй заяві наводить такі факти щодо ядерної енергетики:

– ядерна енергетика сьогодні забезпечує понад 47% низьковуглецевої електроенергії в ЄС. Без ядерної енергії в Європі щороку додатково викидалося б півмільярда тон СО2, що перевищує скупні викиди Великобританії чи Франції;

– за даними Міжурядової групи з питань змін клімату (IPCC)середні значення викидів протягом життєвого циклу ядерної енергії складають 12 г на кВт, що дорівнює значенням викидів вітрової енергетики та в чотири рази нижче за цей показник сонячної енергетики. Аналіз IPCC щодо ядерної енергії включає весь життєвий цикл генерації, зокрема видобуток урану, збагачення та виготовлення палива, будівництво заводу з фабрикації, його експлуатацію, виведення з експлуатації та тривале поводження з відходами;

– з огляду на цифри IPCC, показник нормованої вартості енергії (LCOE) показує, що вартість атомної енергії в середньому становить половину вартості сонячної або вітрової енергії.

– як МАГАТЕ, так і нормативна база ЄС забезпечують відповідність атомних електростанцій найвищим стандартам безпеки. Вимоги застосовуються до повного життєвого циклу АЕС, включаючи поводження з ядерними відходами, і гарантують безпечне управління ядерними відходами в довгостроковій перспективі. Рішення для тимчасового зберігання, які надійно працюють у багатьох країнах світу, мають ліцензію компетентних органів, відповідають найвищим стандартам безпеки, розробляються прозоро і проходять сувору оцінку впливу на довкілля;

– водночас, атомна промисловість відповідно до суворих правил безпеки вже розпочинає постачання установок для безпечного захоронення ядерних відходів у довгостроковій перспективі. Європейська комісія схвалює зусилля Фінляндії, Франції та Швеції із вдосконалення своїх рішеннь щодо довгострокового зберігання високоактивних відходів.

В заяві також наголошується, що ядерна енергетика є важливим та звичним джерелом енергії для європейських громадян та промисловості і має вирішальне значення для стабільності енергетичних систем.

«Тому ми закликаємо Комісію до подальших заходів із включення ядерної енергетики у плани потенційної фінансової підтримки відповідно до цілей Зеленого курсу», йдеться у заяві.

Джерело: Європейське ядерне товариство.