19 Червня 2020

УкрЯТ взяло участь у засіданні Генеральної Асамблеї Європейського ядерного товариства

18 червня відбулась Генеральна Асамблея Європейського ядерного товариства (ЄЯТ), в рамках якої було представлено звіт з діяльності за першу половину 2020 року та окреслено плани на майбутнє. УкрЯТ, як член Європейського ядерного товариства, в рамках визначеної квоти взяло участь у Генеральній Асамблеї і представило інформацію про свою діяльність та огляд поточного стану і проблемних питань функціонування атомної енергетики України (презентація виконавчого секретаря УкрЯТ). Захід відбувся в заочній формі у зв’язку з карантинними обмеженнями, що діють в Європейських країнах та Україні.

В рамках Генеральної асамблеї було представлено звіт про роботу Європейського ядерного товариства, інформацію про діяльність Вищої наукової ради ЄЯТ та молодіжної організації.

Окрему увагу було приділено екологічним ініціативам та участі представників ЄЯТ у міжнародній конференції ООН з питань змін клімату СОР26. Зокрема, члени ЄЯТ відзначили, що основним завданням сучасної енергетики є знаходження економічно-ефективного рішення, яке дозволило б досягнути бажаних результатів по зменшенню викидів вуглецю у визначені строки. Для цього необхідно забезпечити відповідний енергетичний мікс для балансу енергосистеми між низьковуглецевими нестабільними, базовими і маневровими потужнстями.

На думку Вищої Наукової Ради Європейського ядерного товариства, доля ВДЕ в такому міксі не має перевищувати 40-50% необхідної встановленої потужності. В свою чергу, для тих країн, які не мають значного обсягу гідроенергетики, як одного з видів ВДЕ, це означає необхідність генерації великої частки електроенергії саме на АЕС. Обмеження частки відновлювальних джерел енергії на рівні 50% викликано тим, що наявність великої кількості нестабільної генерації в енергосистемі призводить до суттєвого збільшення питомих витрат на диспетчеризацію і, як наслідок, безпосередньо впливає на підвищення кінцевої загальної вартість кВт*год (LCOE).

Європейське ядерне товариство вже багато років виступає за позиціонування атомної енергетики як необхідної складової для досягнення вуглецево-нейтрального майбутнього та збереження клімату. У 2015 році була започаткована ініціатива «Атомна енергетика за збереження клімату» (Nuclear for climate), (https://www.euronuclear.org/nuclear-for-climate/) підписантом якої стали понад 40 галузевих організацій з усього світу, серед яких і Українське ядерне товариство. В планах на 2020 рік – продовження просування ініціативи серед міністерств енергетики та екології країн ЄС та Європарламенту. Для цього був започаткований проект «Ядерні герої клімату», що має на меті надихнути людей на створення стійкого майбутнього, без використання вуглецевої енергії та популяризувати фахівців, які є провайдерами в ядерній енергетиці та промисловості.

07585c794969255cc4d0700f325