16 Липня 2020

У Києві відбулося засідання експертно-аналітичної ради при президенті НАЕК «Енергоатом»

Віддавши атомній енергетиці не одне десятиліття, ветерани галузі дотепер «тримають руку на пульсі» – уважно слідкують за ситуацією, аналізують її, прораховують варіанти розвитку подій. Так, щоб почути думки та прогнози визнаних фахівців галузі стосовно кризи в електроенергетиці України, 10 липня було проведено засідання експертно-аналітичної ради ветеранів атомної енергетики (ЕАР) – консультативно-дорадчого органу при президенті НАЕК «Енергоатом». Члени ЕАР, серед яких і члени правління Українського ядерного товариства разом з керівниками Енергоатома під час глибокої дискусії обговорювали, як вирішити найнагальніші проблеми галузі та забезпечити її подальший розвиток.

Як зауважив член-кореспондент НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор, віце-президент УкрЯТ з науки Віктор Воєводін: «Ніколи не думав, що ситуація може погіршитися таким катастрофічним чином. У страшному сні не міг уявити, що можна розвалити те, що створювалося попередніми поколіннями! Треба мати громадянську мужність, щоб змінювати ситуацію. Бо ще п’ять місяців – і країна залишиться без енергетики. Кваліфікований персонал виїде до інших країн, кліматичну проблему ніхто не вирішить, а атомні міста-супутники заростуть бур’яном». Тим не менш, відзначив експерт з питань ядерної та радіаційної безпеки Віктор Шендерович: «Ветерани-атомники завжди готові допомагати із довгостроковими планами розвитку, аналізувати та робити висновки.»

Що ж призвело до кризи? Експерти переконані, що конкретні дії та рішення. «Коли в міністерстві ліквідовують Раду з атомної енергетики – про що це говорить? Програма НАЕК «Енергоатом», яку ухвалили з усіх технічних питань – починаючи від створення Енергомосту і завершуючи підвищенням потужності, – цілком працює на енергетику. Натомість ми чуємо розмови про те, що за малих вливань на 10-20 років вперед можна не будувати нові потужності й отримувати дешеву електроенергію. Але у той самий час нові потужності відновлюваних джерел енергії створюються за цінами, значно вищими за капітальні вкладення в атомну енергетику», – зазначає кандидат фізико-математичних наук, директор НТК ЯТЦ Володимир Красноруцький.

Підсумовуючи засідання, учасники акцентували увагу на тому, що сучасна Україна, як і надійна та дешева електроенергія, без атомної енергетики неможлива: «Атомна енергетика – це той капітал України, який ще не розтрачений після набуття незалежності. Саме час зібратися та спрямувати його на користь всіх громадян країни. У цьому треба переконати і еліту держави, і громадськість.»