31 Жовтня 2019

У Славутичі відбулась міжнародна конференція ветеранів атомної енергетики, присвячена питанням збереження і передачі ядерних знань

29-30 жовтня у місті Славутич (Київська обл.) відбулась Міжнародна конференція «Збереження і передача знань про досвід експлуатації ядерних установок», що була організована Українським ядерним товариством за підтримки Спілки ветеранів атомної енергетики і промисловості України та ВП «Атомремонтсервіс» НАЕК «Енергоатом». Участь у конференції взяли ветерани – атомники, представники науково-дослідних установ та інститутів, фахівці ДП «НАЕК «Енергоатом», ДП «СхідГЗК», Всесвітньої асоціації операторів АЕС, Атомпрофспілки України, а також профільні експерти. Основним завданням конференції стало обговорення ветеранами атомної енергетики та фахівцями, які працюють у галузі сьогодні, питань безпечної експлуатації АЕС, тенденцій розвитку української та світової ядерної галузі, а також обмін думками стосовно пошуку ефективних механізмів передачі досвіду та ядерних знань новим поколінням атомників.

В рамках конференції представники експертних і ветеранських організацій виступали з доповідями, присвяченими безпеці та культурі безпеки експлуатації АЕС, актуальним питанням розвитку атомної енергетики та промисловості України, а також ролі ветеранів у сприянні забезпеченню експлуатаційної безпеки АЕС з урахуванням сучасних викликів та рекомендацій МАГАТЕ.

Відкриваючи конференцію, президент Українського ядерного товариства Григорій Муляр наголосив на необхідності проведення таких заходів, адже вони дозволяють не тільки здійснювати обмін досвідом між ветеранами атомниками, а й напрацьовувати конкретні рекомендації щодо шляхів підвищення рівня безпеки АЕС України та світу. «На конференції присутні найдосвідченіші фахівці ядерної галузі, які в сумі мають понад 500 років експлуатаційного досвіду. І цим досвідом треба обов’язково скористатися та знайти оптимальні шляхи, як ефективно використовувати його в роботі операторів АЕС», – наголосив Григорій Муляр.

Під час доповідей та дискусії особливо актуальною була проблема розвитку урановидобувної галузі в Україні як необхідної умови для забезпечення сировиною вітчизняної атомної енергетики. В резолюційній частині конференції учасники прийняли рішення підготувати аналітичний звіт з рекомендаціями щодо першочергових кроків на шляху збереження та збільшення обсягів видобутку урану в Україні. Зазначені рекомендації будуть надані центральним органам влади та Міністерству енергетики та захисту довкілля України.

Також у результаті обговорення було прийнято рішення посилити співпрацю між учасниками конференції, зокрема Українським ядерним товариством, Атомпрофспілкою України, Спілкою ветеранів атомної енергетики та промисловості в таких напрямах, як проведення спільних заходів та реалізації ініціатив, спрямованих на розвиток ядерної галузі, підтримка ветеранів атомної енергетики та передання ядерних знань, а також розвиток ядерної науки та технологій. Це рішення стало основою для підписання відповідної тристоронньої угоди про взаємодію.

В останній день конференції в рамках технічного туру в Чорнобильську зону відчуження учасники Конференції відвідали майданчик будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива для АЕС України, де змогли ознайомитись з ходом будівництва Сховища, а також Чорнобильську АЕС і об’єкт «Укриття».

Довідково. З доповідями на круглому столі виступили:

Сараєв Ю.П., перший заступник Голови МСВАЕП. Генеральний директор ЧАЕС в 1986 р.
«Роль і місце МСВАЕП в збереженні і передачі знань про досвід безпечної експлуатації ядерних установок»

Лич О.В., заступник голови Атомпрофспілки України, голова ППО ДП «НАЕК «Енергоатом»
«Соціальний захист персоналу – важлива складова частина безпечної експлуатації ядерних установок»

Кремень М.Г., голова координаційної ради СВАЕПУ
«Роль ветеранів атомної енергетики в питаннях сприяння забезпеченню безпеки АЕС, збереження і передачі знань з урахуванням сучасних викликів і рекомендацій МАГАТЕ»

Лавренов Д.А., виконавчий секретар УкрЯТ
«Дослідження УкрЯТ: вплив атомної енергетики на розвиток країни і досягнення глобальних цілей сталого розвитку»

Власюк Н.П., директор з інформаційно-аналітичного забезпечення ДП «НАЕК «Енергоатом»
«Стратегія розвитку ДП «НАЕК «Енергоатом»

Максимович Д.М., Спілка ветеранів атомної енергетики і промисловості Республіки Білорусь
«Збереження і передача критичних знань молодому поколінню – досвід співпраці в Республіці Білорусь між навчальними закладами та атомною енергетикою»

Воєводін В.М., член-кореспондент НАН України (ядерне матеріалознавство). Професор
«Наукова підтримка проектів ядерної енергетики»

Холоша В.І., заступник генерального директора ВП «Атомпроектінжиніринг»
«Забезпечення тимчасового і тривалого зберігання ВЯП в Україні, реалізація проекту будівництва ЦСВЯП»

Безродний С.О., ветеран атомної промисловості, ДП «СхідГЗК»
«Сучасний стан видобутку урану в світі. Перспективи України»