10 Жовтня 2019

Члени УкрЯТ здійснили ознайомчий візит на майданчик будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива

9 жовтня члени УкрЯТ здійснили ознайомчий візит на майданчик будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР АЕС України, що розташовується в Чорнобильській зоні відчуження. У візиті взяли участь члени Правління та відокремлених підрозділів УкрЯТ, а також фахівці профільних закладів вищої освіти, дослідницьких та наукових установ.

IMG 5184

На майданчику ЦСВЯП членів УкрЯТ супроводжував заступник генерального директора з питань створення єдиного комплексу поводження з відпрацьованим ядерним паливом ВП «Атомпроектінжиніринг» Володимир Холоша, який розповів гостям про призначення та хід будівництва ЦСВЯП. Зокрема, під час візиту було оглянуто будівлю технічного обслуговування зі складом багатоцільових контейнерів, будівлю приймання, майбутній майданчик зберігання контейнерів та інші технологічні споруди. Також учасникам вдалось на власні очі побачити 4 контейнера довготривалого зберігання ВЯП – HI-STORM 190, які вже прибули на майданчик ЦСВЯП.

IMG 5238

Довідка. Через відсутність власного централізованого сховища Україна змушена кожен рік витрачати до 200 млн дол. на оплату послуг з вивезення та переробки відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) на території Росії. Контракт на будівництво ЦСВЯП між Енергоатомом і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec International був підписаний ще у 2005 році, проте з ряду причин, у тому числі через зміну політичної кон’юнктури, проект довгий час був фактично заморожений. Реальна робота за цим проектом відновилася у 2014 році, а будівельні роботи на майданчику ЦСВЯП, розташованому у зоні відчуження ЧАЕС, розпочались у листопаді 2017 року. Генеральний підрядник з будівництва – компанія БК «УКРБУДМОНТАЖ». Термін введення в експлуатацію 1-го пускового комплексу заплановано на 2020 рік. ЦСВЯП стане автономною ядерною установкою, яка забезпечить тривале зберігання (100 років) ВЯП з діючих енергоблоків РАЕС, ХАЕС та ЮУАЕС. Для зберігання ВЯП використовуватиметься технологія поверхневого «сухого» зберігання із застосуванням двобар’єрної системи ізоляції ВЯП від навколишнього середовища, що забезпечується обладнанням спеціально спроектованих інженерних систем контейнерного типу. Проектна місткість ЦСВЯП складатиме 458 контейнерів HI-STORM, які зможуть вмістити у собі 16 529 відпрацьованих паливних збірок.