25 Травня 2015

1-й міжнародний молодіжний форум Українського ядерного товариства з нагоди Дня науки України

21 05 2 123

У м. Нетішині було проведено 1-й міжнародний молодіжний форум Українського ядерного товариства з нагоди Дня науки України. Ініціатором та організатором форуму була молодіжна секція УкрЯТ.

Молодіжний Форум Українського ядерного товариства з нагоди Дня науки України

21 – 24 травня 2015 року в Нетішині було проведено 1-й міжнародний молодіжний форум Українського ядерного товариства з нагоди Дня науки України.

21 05 2015N

Ініціатором та організатором форуму була молодіжна секція УкрЯТ, приймаючою стороною та виконавцем всіх заходів форуму – осередок молодіжної секції УкрЯТ на ХАЕС. Співорганізаторами виступили Нетішинська міська рада, ВП «Хмельницька АЕС» та Національний Університет «Острозька Академія».

Однією з передумов розвитку регіону є формування конструктивної (ефективної) співпраці між виробництвом, наукою, органами самоврядування та громадськістю. Саме таку мету було поставлено організаторами Форуму який включав в себе семінар на тему «Регіональні та міжнародні аспекти розвитку ядерної енергетики», технічний тур на Хмельницьку АЕС, екскурсійні поїздки в музеї древнього Острога і НаУ «Острозька Академія» та творчі заходи.

Учасникам Форуму, в загальній кількості більше семи десятків осіб з усіх регіонів України, Польщі, Росії та Литви, було надано унікальну можливість поспілкуватися з керівництвом та фахівцями Хмельницької АЕС. Працівники АЕС України, освітніх та наукових установ, журналісти, громадські активісти, депутати місцевих органів самоврядуввання  вони ж мешканці Острога, Нетішина, Києва, Харкова, Славути, Любліна, Вісагінаса, Москви, Енергодара, Южноукраїнська, Жовтих Вод спілкуючись між собою, визначали місце ядерної енергетики в народногосподарському комплексі регіону, України та Центрально-Східної Європи.

Семінар на тему «Регіональні та міжнародні аспекти розвитку ядерної енергетики»

22 травня 2015 року

Модератор: Олександр Третяк, провідний інженер ВТС Хмельницької АЕС, голова Молодіжної секції УкрЯТ на ХАЕС

Доповідачі:

Віктор Демидюк, ЗГД ВП ХАЕС, член Правління УкрЯТ – «Робота з громадськістю у ВП ХАЕС».

доктор Якуб Олховскі (УМКС, Люблін, Польща) – «Перспективи розвитку ядерної енергетики Польщі».

Олександр Хомич, начальник зміни блоку (ХАЕС, Нетішин) – «НАЕК «Енергоатом» в ядерній галузі України».

Сергій Рудько, кандидат історичних наук, доц. кафедри міжнародних відносин (НаУ «ОА», Острог). 

Костянтин Лобач, молодший науковий співробітник ННЦ ХФТІ (Харків) – «ННЦ ХФТІ в розвитку ядерної фізика та енергетики України».

Роман Буряк, Державний науково-технічний центр ядерної та радіаційної безпеки (Київ) – «Ядерна та радіаційна безпека».

Ігор Панасенко, президент ГО «Фонд сталого розвитку князів Сангушко», Славута – «Хмельницька АЕС – економічний та соціальний фактор розвитку регіону».

Представництво підприємств та організацій в семінарі:

 • Університет ім. Марії Кюрі-Склодовської (Люблін, Польща)
 • Ігналінська АЕС (Вісагінас, Литва)
 • ВАО АЕС МЦ (Москва, Росія) Всесвітня асоціація організацій експлуатуючих АЕС
 • НаУ «ОА» – Національний Університет «Острозька Академія» (Острог)
 • ННЦ ХФТІ – Національний науковий центр Харківський фізико-технічний інститут (Харків)
 • ДНТЦ ЯРБ – Державний науково-технічний центр ядерної та радіаційної безпеки (Київ)
 • ДНІЦ СКАР – Державне підприємство “Державний науково-інженерний центр систем контролю і аварійного реагування” (Київ)
 • ТОВ ХАЕСК – Харківська енерго-сервісна компанія
 • Схід ГЗК  – Східний гірничо-збагачувальний комбінат (м. Жовті води, Дніпропетровська обл.)
 • ВП НТЦ ДП «НАЕК «Енергоатом» (Київ)
 • Запорізька АЕС (м. Енергодар, Запорізька обл.)
 • Южно-Українська АЕС (м. Южно-Українськ, Миколаївська обл.)
 • Хмельницька АЕС
 • Нетішинський краєзнавчий музей
 • Міська бібліотека м. Нетішин
 • Газета «Нетішинський вісник»
 • Представники депутатського корпусу міста Нетішин, громадських організацій, журналісти, телевізійники
 • Гості з міста Славута

Специфіка і унікальність семінару в тому, що робочими мовами були на рівні з українською – російська та польська (варто зауважити, що без перекладача всім все було зрозуміло! Отож філологи правильно вилічили про 70-80 відсоткову спорідненість української, польської та російської мов), а дискутували про перспективи розвитку ядерної енергетики в регіоні між собою молоді атомники, викладачі, журналісти, науковці, службовці та представники інших спеціальностей. Вдруге до Нетішина приїздить делегація Національного наукового центру ХФТІ (Харків), примітно те, що минулого року були лише три учасники Форуму з Харкова, а тепер – 7 осіб.

Дуже цікавою і такою, що викликала жваву дискусію, була доповідь гостей з Любліна про перспективи розвитку ядерної енергетики в Польщі та перспективи співпраці з Україною в цій галузі. Доктор Якуб Ольховський та доктор Конрад Павловський запросили делегацію Хмельницької АЕС та НаУ «Острозька Академія» на осінній Конгрес Центрально-Східної Європи де планується організувати секцію з енергетичної безпеки. Також ми отримали запрошення на конференцію, що планується у Харкові.

Необхідне власне (унікальне) бачення розвитку регіону розташування Хмельницької АЕС, визначення власних пріоритетів у багатовекторній системі координат економіки, політики, громади. Без перебільшення можна стверджувати, що Хмельницька АЕС визначає як стан економіки, так і рівень життя мешканців регіону. Атомна енергетика – високотехнологічна галузь, що забезпечує державу ліквідним продуктом – електроенергією з мінімальним впливом на людину та природне середовищ та ефективним виробництвом. Одним з головних завдань Українського ядерного товариства є співпраця в регіоні розташування АЕС та надання мешканцям об’єктивної та достовірної інформації про АЕС і ядерну енергетику в цілому.

Саме тому на семінар були запрошені і активно прийняли участь працівники міського музею та бібліотеки, місцеві журналісти, громадські активісти та депутати міськради. На жаль, не зміг бути присутнім міський голова Нетішина Олександр Супрунюк через хворобу, але передавав учасникам дискусії теплі привітання та побажання наснаги та плідної праці.

Не менш насиченим і пізнавальним був другий день Форуму коли всі бажаючі мали можливість відвідати музей Національного Університету «Острозька Академія» та древнє місто Острог. Гості Форуму пізнали історію одного з найстаріших університетів Східної Європи та були вражені цікавими та оригінальними традиціями насиченого студентського життя маленького провінційного містечка яке в сучасному світі зуміло віднайти собі місце під сонцем. НаУ «Острозька Академія» входить в п’ятірку найкращих традиційних університетів України. Квест вулицями древнього Острога дав можливість учасникам Форуму пізнати історію нашого краю, побачити старовинні будівлі столичного граду князів Острозьких, найбагатших людей свого часу. Потримати в руках шедеври книгодрукування, унікальними виданнями яких володіють найбільші музеї світу та Острог – саме в цьому і проявляється велич маленького містечка, адже з середини Острог виявляється багато більшим ніж ззовні…

Наступним важливим пунктом програми Форуму було засідання молодіжної секції УкрЯТ, яке провів Олександр Хомич – голова МС УрЯТ, член Правління УкрЯТ. Серед питань денного засідання були звіт про діяльність за минулий рік, план розвитку секції на 2016-2017 роки,  обрання робочого органу секції на період між Форумами. Отже було визначено основні напрямки роботи організації та обрано керівників цих напрямків: Костянтин Лобач (ННЦ ХФТІ) – наука, Михайло Шуваєв (ВП ЮУАЕС) – виробництво, Олександр Третяк (ВП ХАЕС) – інформаційна діяльність, Євгеній Бережняк (ВП ЗАЕС) – творчість, та Роман Буряк (ДНТЦ ЯРБ) – організаційна робота. Оскільки МС УкрЯТ тісно співпрацює з ВАО АЕС, в рамках Форуму відбулася інформаційна зустріч ВАО АЕС, де була надана інформація про дійсний стан та перспективи розвитку молодіжного руху ВАО АЕС – про це детально розповів Сергій Уогінтас (представник ВАО АЕС).

Формат Форуму окрім офіційної частини передбачав і творчу програму. Адже сама лише робота в семінарах, засіданнях та інформаційних зустрічах надто би втомлювала делегатів. Тому творча молодь ХАЕС під керівництвом Віктора Ройка, Олексія Ущаповського та при активній участі представника ЗАЕС Євгена Бережняка, в період між офіційними заходами влаштовувала гостям різноманітні творчі вечори, квести, дискотеки та змагання. Саме це давало наснагу та можливість плідно працювати, бо саме зміна виду діяльності і є найкращим відпочинком! Розумні та красиві, сильні та витривалі, веселі та кмітливі  – так можна охарактеризувати учасників Форуму. На роботі вони інженери, викладачі та наукові співробітники, на семінарі чи засідання – вони громадські активісти, а в творчих заходах – вони казкові герої та мультяшні персонажі. Всіх цих молодих людей поєднує одне – активна громадська позиція, такі вони в роботі і на відпочинку і саме за такими майбутнє.

Олександр Третяк, голова молодіжної секції УкрЯТ на ХАЕС